Çetele tablosu

TDK çeteleyi "çizilerek veya oyularak açılan kertik" olarak tanımlamıştır.

Matematikte çetele tablosu tablodaki verilerin miktarlarının çizgilerle anlatıldığı tablodur.Tabloda her çizgi 1 taneyi ifade etmektedir.Çizgilerin sayısı fazla olacağından sayma işlemini kolaylaştırmak için çizgiiler beşerli gruplar halinde yazılır.Beşli grup için 4 çizgi dikey ( yukarıdan aşağıya doğru ) , 5. çizgi ise yatay ( soldan sağa doğru ) olarak çizilir.

Aşağıdaki örnek çetele tablosunda günlük okunan sayfa sayısının tutulduğu çetele tablosu bulunmaktadır.

Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma

Yukarıdaki tablodan günlük okunan sayfa sayısını anlayabilmek için siyah çigileri saymamız gereklidir.Burada beşerli grublarda çizgiler olduğundan yatay çizgisi olanları beşer beşer sayarsak daha çabuk sayıyı bulabiliriz.Yukarıdaki çetele tablosuna göre günlük okunan sayfa sayıları aşağıdaki gibidir.

  • Pazartesi günü 18 sayfa okunmuştur.
  • Salı günü 10 sayfa okunmuştur.
  • Çarşamba günü 14 sayfa okunmuştur.
  • Perşembe günü 17 sayfa okunmuştur.
  • Cuma günü 7 sayfa okunmuştur.

Tablo ile ilgili sorularda en az veya en fazla hangisi olduğu sorulabilir.Bu durumda tablodaki her veriyi tek tek saymanız gerekmez.Tabloda başlangıç noktası aynı olduğu ve aynı büyüklüklerde çizgi olduğundan dolayı başlangıç noktasından en ileride çizgisi olan veri en büyük olandır.Örnek çetele tablosunda en fazla sayfa okunan günün Pazartesi günü olduğunu sayma yapmadan tablodan görebilirsiniz.
Aynı mantıkla en az okunan gün ise Cuma günü olduğu tablodan görülebilir.

Çetele tablosunun kullanım amacını anlamak için silginizin olmadığını ve sadece kaleminizin olduğunu hayal edin.Farklı saatlerde kitap okuyorsunuz.Her sayfa bitiminde yazılı olan sayıyı silip yerine bir fazlasını yazma imkanınız yoktur.Bu yüzden her sayfa için bir çizgi atmak bu şartlara daha uygundur.

ÇÖZÜM Yayınları Martı Okul Yayınları Beyaz Kalem Eğitim Vadisi ÇÖZÜM Eğitim Kurumları