Şekil grafiği

Çözüm yayınları logo Sayfanın hazırlanmasında Çözüm Yayın Grubuna bağlı Martı Okul Yayınlarıdan esinlenilmiştir.Martı okul yayınları logo

Şekil grafiğinde verilerin miktarı o şekillerle anlatılmaktadır.

Şekil grafiğinde en önemli husus bir şeklin kaç taneyi temsil ettiğidir.Eğer sadece şekiller sayılırsa yanlış sonuca ulaşılır.Miktarı bulmak için şekil sayısı ile bir şeklin temsil ettiği miktar çarpılmalıdır.

Örnek olarak bir şekil grafiğinde 5 şekil bulunmakta ve her şeklin 2 tane hayvanı temsil etmekte olduğu belirtilmiş ise hayvan sayısı 5 değil , 10'dur.10 sonucuna 5 x 2 işlemi yapılarak ulaşılmıştır.

Yatay şekil grafiği

5 10 15 20 25 ÖĞRENCİ SAYISI CİNSİYET 👩👩👩👩 👦👦👦 Her şekil 5 öğrenciyi temsi etmektedir

Yandaki şekil grafiğinde bir şekil 5 öğrenciyi temsil etmekte olduğu bellirilmiştir.Bu grafiğe göre öğrenci miktarlarının hesaplanması aşağıdaki şekilde yapılabilir.

  • Kızları temsil eden 👩 şeklinden 5 tane olduğundan 4 x 5 işlemi ile 20 kız öğrenci olduğu bulunur.
  • Erkekleri temsil eden 👦 şeklinden 3 tane olduğundan 3 x 5 işlemi ile 15 erkek öğrenci olduğu bulunur.

Dikey şekil grafiği

5 10 15 20 CİNSİYET ÖĞRENCİ SAYISI 👩 👩 👩 👩 👦 👦 👦 Her şekil 5 öğrenciyi temsi etmektedir

Yatay şekil grafiği dışında dikey şekil grafiği de bulunmaktadır.Yukarıdaki yatay şekil grafiğinin dikey hali yandaki gibidir.İki grafik arasındaki fark sadece şekillerin diziliş şeklidir.Yandaki dikey şekil şekiller üst üste dizilmektedir.

Grafik ile ilgili sorularda en az veya en fazla hangisi olduğu sorulabilir.Bu durumda grafikteki her veriyi tek tek hesaplamak veya saymak gerekmez.Grafikte başlangıç noktası aynı olduğu ve aynı büyüklüklerde resimler olduğundan dolayı
- dikey grafikte başlangıç noktasından en yukarıda
- yatay grafikte ise başlangıç noktasının en sağında
şekil olan veri en büyük olandır.Örnekte sadece grafiğe bakarak kızların daha fazla olduğu görülebilir.

İnteraktif dikey şekil grafiği

Aşağıdaki şekil grafiğinde bir ürün resmi 4 adet ürünü temsil etmektedir.İlk aşamada tüm ürünlerden 1 tane resim olduğundan dörder tane bulunmaktadır.Tabloda da bu grafiğin sıklık tablosu bulunmaktadır.Tabloya miktarları değiştirme kısımları eklenmiştir.Bunları tıklayarak ilgili ürün miktarını hem şekil grafiğinden hem de sıklık tablosunda değiştirebilirsiniz.

4 8 12 16 20 24 28 32 36 HAYVAN ADI HAYVAN SAYISI 🐟 🐢 🐣 🐇 Her şekil 4 hayvanı temsil etmektedir Balık Kaplumbağa Civciv Tavşan
Hayvan adı Hayvan sayısı
Balık 4
Kaplumbağa 4
Civciv 4
Tavşan 4
ÇÖZÜM Yayınları Martı Okul Yayınları Beyaz Kalem Eğitim Vadisi ÇÖZÜM Eğitim Kurumları