2. sınıf geometrik örüntü

Geometrik örüntü nesnelerin,şekillerin düzenli bir şekilde sıralandığı bir gruptur.

Bir geometrik şekil grubunun örüntü olabilmesi için geometrik şekiller arasında devam eden bir örüntü kuralı ( şekillerin sıralanması ) vardır.Bu kural bulunursa hangi şekilden sonra hangi şeklin geleceği bilinebilir.

Geometrik örüntü kuralı nasıl bulunur?

Soldan sağa doğru ilk iki şekile dikkat edilir.Bundan sonraki şekillerde iki grup olarak bu ilk iki şekil ile aynı ise o zaman örüntü kuralı ilk iki şekilin sıralandığı gibidir.
Eğer ilk iki şekilden farklılık varsa o zaman ilk üç şekile dikkat edilir.Sonraki şekillerde üçlü grup olarak bu ilk üç şekille aynı ise o zaman örüntü kuralı ilk üç şeklin dizildiği gibidir.
Kısaca geometrik örüntü kuralını tespit için şekiller sıra ile 1 , 2 veya 3'lü gruplara ayrılmalıdır.Aşağıdaki şekilde bu aşamalar modellenmeye çalışılmıştır.

🔻🔵🔺🔻🔵🔺🔻🔵🔺 1)🔻⏐🔵 2)🔻🔵⏐🔺🔻 3)🔻🔵🔺⏐🔻🔵🔺⏐🔻🔵🔺

1. aşamada ilk iki şeklin farklı olması sebebiyle örüntü kuralı tek elemanlı olmadığı anlaşılır..
2.aşamada ikili grup yapılmıştır.İlk ikili grup ( üçgen ve daire ) ile ikinci ikili grupta ( iki üçgen ) farklıdır.Bu yüzden örüntü kuralı iki elemanlı da değildir.
3.aşamada şekiller üçlü gruplanmış ve gruptaki şekillerin sıralanmasının aynı olduğu tespit edilmiştir.Bu yüzden bu örüntünün kuralının üçgen daire ve üçgen şeklinde olduğu tespit edilmişitr.

Örnek geometrik örüntüler

  • Geometrik örüntü,animasyonlu 🐁 🐈 🐕
    Yukarıdaki örüntüde örüntü kuralı fare , kedi ve köpek.
  • 2. geometrik örüntü 👴👵👶👴👵👶👴👵👶
    Yukarıdaki örüntüde örüntü kuralı dede , nine ve torun şeklindedir.
  • 👔👖👞👔👖👞👔👖👞
    Yukarıdaki örüntüde, örüntü kuralı gömlek , pantolon ve ayakkabı şeklindedir.
ÇÖZÜM Yayınları Martı Okul Yayınları Beyaz Kalem Eğitim Vadisi ÇÖZÜM Eğitim Kurumları