3. sınıf geometrik şekiller

Köşegen

Bir geometrik şeklin komşu olmayan iki köşesini birleştiren şekile köşegen denir.Kare ve dikdörtgende 2 adet köşegen vardır.Üçgende köşegen yoktur.

Karenin köşegenleri

Kareli geri planda karenin köşegenlerinin gösterimi,animasyonlu

Yandaki mavi çizgili şekil bir karedir.Kare olduğunu birim kareleri sayarak tespit edebilirsiniz.Her kenarında 4 birim kare bulunmaktadır.Yani tüm kenarları eşittir.Kırmızı çizgiler ise karenin köşegenleridir.Karenin 2 köşegeni bulunmaktadır.

Dikörtgenin köşegenleri

Kareli geri planda dikdörtgenin köşegenlerinin gösterimi,animasyonlu

Yandaki mavi çizgili şekil bir dikdörtgendir.Kırmızı çizgiler dikdörtgenin köşegenleridir.Karenin 2 köşegeni bulunmaktadır.

Dörtgen

Kareli geri planda dörtgenin köşe ve kenarlarının gösterimi interaktif

4 adet kenarı olan bir şekil dörtgen olarak adlandırılır.Dörtgende 4 köşe vardır.Dikdörtgen ve karede bir dörtgendir.Dörtgenin köşe veya kenarları görmek için ilgili butonlara tıklayın.

Beşgen

Kareli geri planda beşgenin köşe ve kenarlarının gösterimi interaktif

5 adet kenarı olan bir şekil beşgen olarak adlandırılır.Beşgende 5 köşe vardır.Beşgenin köşe veya kenarları görmek için ilgili butonlara tıklayın.

Altıgen

Kareli geri planda altıgenin köşe ve kenarlarının gösterimi interaktif

6 adet kenarı olan bir şekil altıgen olarak adlandırılır.Altıgende 6 köşe vardır.Altıgenin köşe veya kenarları görmek için ilgili butonlara tıklayın.

Sekizgen

Kareli geri planda sekizgenin köşe ve kenarlarının gösterimi interaktif

8 adet kenarı olan bir şekil sekizgen olarak adlandırılır.Sekşzgende 8 köşe vardır.Sekizgenin köşe veya kenarları görmek için ilgili butonlara tıklayın.

ÇÖZÜM Yayınları Martı Okul Yayınları Beyaz Kalem Eğitim Vadisi ÇÖZÜM Eğitim Kurumları