4. sınıf uzamsal ilişkiler

Doğruya göre simetri

Doğruya göre simetri örneği

Yandaki şeklin kırmızı doğruya göre simetrisinin animasyonu vardır.( Animasyonu görebilmek için sayfaya Chrome'dan bakmalısınız.).

Doğruya göre simetri çizimi

Bir şeklin bir doğruya göre simetriğini çizebilmek için ilk önce köşeleri tespit edilmelidir.Bu köşeler sırayla doğruya uzaklığı kadar mesafede doğrunun diğer tarafına konulur.Her köşe eklemede iki köşe arasına çizgi çizilir.Köşeler bitince şeklin doğruya göre simetriği çizilmiş olur.

Doğruya göre simetri çizim örneği

Yandaki şekilin her köşesinin kırmızı çizgiye uzaklığı kadar mesafede noktalar tespit edilir.Animasyonda bunlar sağ tarafta kırmızı noktalı olarak gösterilmektedir.Köşeleri saat yönünde ( soldan sağa , yukarıdan aşağı ) sıra ile seçmek , sağ tarafta işaretlemek ve iki nokta arasına çizgi çizildikten sonra sıradaki noktayı tespit etmek önemlidir.Aksi takdirde yanlış çizim yapılabilir.Animasyonda kırmızı noktalrın belirgin olma ve iki nokta arası çizgi çekilmenin zamanlamasına dikkat edin.Tüm noktalar bir kerede işaretlerinir ve sonra çizim yapılmak istenirse yanlış sonuç doğabilir.

Ayna simetrisi

Nesnelerin bir bölgesine konulan aynadan nesnenin eş parçalı olduğu görülürse bu simetriye ayna simetrisi veya aynaya göre simetri adı verilir.

Ayna simetrisi örnekleri

Ayna simetrisi örnekleri 🦋 👓 🐥 🤷 🍅 🤖 🐻 👕 🏆
ÇÖZÜM Yayınları Martı Okul Yayınları Beyaz Kalem Eğitim Vadisi ÇÖZÜM Eğitim Kurumları