Nesne grafiği

Nesne grafiğinde verilerin miktarı o nesnenin resmi ile anlatılmaktadır.

Nesne grafiğinde en önemli husus bir resmin kaç taneyi temsil ettiğidir.Eğer sadece resimler sayılırsa yanlış sonuca ulaşılır.Nesne miktarını bulmak için resim sayısı ile bir resmin temsil ettiği nesne sayısı çarpılmalıdır.

Örnek olarak bir nesne grafiğinde 5 resim bulunmakta ve her resim 2 tane nesneyi temsil etmekte olduğu belirtilmiş ise nesne sayısı 5 değil , 10'dur.10 sonucuna 5 x 2 işlemi yapılarak ulaşılmıştır.

Yatay nesne grafiği

5 10 15 20 25 ÜRÜN SAYISI ÜRÜN CİNSİ 👓👓👓👓 👡👡👡 👜👜 Her şekil 5 nesneyi temsil etmektedir Çanta Terlik Gözlük

Yandaki yatay nesne grafiğinde bir resim 5 nesneyi temsil etmektedir.Bu grafiğe göre nesne miktarlarının hesaplanması aşağıdaki şekilde yapılabilir.

  • 2 çanta resmi olduğundan 2 x 5 işlemi ile 10 çanta
  • 3 terlik resmi olduğundan 3 x 5 işlemi ile 15 terlik
  • 4 gözlük şekli olduğundan 4 x 5 işlemi ile 20 gözlük

Dikey nesne grafiği

5 10 15 20 ÜRÜN CİNSİ ÜRÜN SAYISI 👓 👓 👓 👓 👡 👡 👡 👜 👜 Her şekil 5 nesneyi temsil etmektedir Gözlük Terlik Çanta

Yatay nesne grafiği dışında dikey nesne grafiği de bulunmaktadır.Yukarıdaki yatay nesne grafiğinin dikey hali yandaki gibidir.İki grafik arasındaki fark sadece resimlerin diziliş şeklidir.Dikey nesne grafiğinde şekiller üst üste dizilmektedir.

Grafik ile ilgili sorularda en az veya en fazla hangisi olduğu sorulabilir.Bu durumda grafikteki her veriyi tek tek hesaplamak veya saymak gerekmez.Grafikte başlangıç noktası aynı olduğu ve aynı büyüklüklerde resimler olduğundan dolayı
- dikey grafikte başlangıç noktasından en yukarıda
- yatay grafikte ise başlangıç noktasının en sağında
şekil olan veri en büyük olandır.Örnekte sadece grafiğe bakarak en fazla ürünün gözlük en az olanın ise çanta olduğu görülebilir.

İnteraktif dikey nesne grafiği

Aşağıdaki nesne grafiğinde bir ürün resmi 3 adet ürünü temsil etmektedir.İlk aşamada tüm ürünlerden 1 tane resim olduğundan üçer tane bulunmaktadır.Tabloda da bu grafiğin sıklık tablosu bulunmaktadır.Tabloya miktarları değiştirme kısımları eklenmiştir.Bunları tıklayarak ilgili ürün miktarını hem nesne grafiğinden hem de sıklık tablosunda değiştirebilirsiniz.

3 6 9 12 15 18 21 24 27 ÜRÜN ADI ÜRÜN SAYISI 🍅 🍆 🍎 🍐 Her şekil 3 nesneyi temsil etmektedir Domates Patlıcan Elma Armut
Ürün adı Ürün sayısı
Domates 3
Patlıcan 3
Elma 3
Armut 3
ÇÖZÜM Yayınları Martı Okul Yayınları Beyaz Kalem Eğitim Vadisi ÇÖZÜM Eğitim Kurumları