Çokgenler

Aşağıdaki kırmızı çıkarma işareti olan başlıklara tıklayarak içerikleri gizleyebilme imkanınız vardır.

- KONU ANLATIM SAYFA ADI

7. sınıf çokgenler ,

- TEST SAYFA ADLARI

7. sınıf : 7. sınıf çokgenler testi , 7. sınıf yamuk testi , 7. sınıf eşkenar dörtgen testi , Düzgün çokgenler soruları , Çokgen köşegen iç dış açı soruları , Eşkenar dörtgen testi , Yamuk testi , Çokgenler soruları

- KAZANIM

- 7.sınıf Çokgenler

 1. Terimler: iç açı, dış açı
 2. Düzgün çokgenlerin kenar ve açı özelliklerini açıklar.Yalnızca dışbükey çokgenler incelenir.
 3. Çokgenlerin köşegenlerini, iç ve dış açılarını belirler; iç açılarının ve dış açılarının ölçüleri toplamını hesaplar.İç açılar toplamını keşfetmeye yönelik çalışmalara yer verilir.
 4. Dikdörtgen, paralelkenar, yamuk ve eşkenar dörtgeni tanır; açı özelliklerini belirler.
  1. Kenarların oluşturduğu açılarla birlikte eşkenar dörtgen, kare ve dikdörtgende köşegenlerin oluşturduğu açılar da incelenir.
  2. Kare, dikdörtgenin ve eşkenar dörtgenin özel bir durumu olarak ele alınır. Bunun yanı sıra dikdörtgen ve eşkenar dörtgen, paralelkenarın özel hâlleri olarak ele alınır. Ayrıca dikdörtgen, eşkenar dörtgen ve paralelkenar da yamuğun özel durumları olarak ele alınır.
 5. Eşkenar dörtgen ve yamuğun alan bağıntılarını oluşturur, ilgili problemleri çözer.
 6. Alan ile ilgili problemleri çözer.
  1. Üçgen, dikdörtgen, paralelkenar, yamuk veya eşkenar dörtgenden oluşan bileşik şekillerin alanlarını bulmayı gerektiren problemlere yer verilir.
  2. Dikdörtgenin çevre uzunluğuyla alanını ilişkilendirmeye yönelik çalışmalara yer verilir. Aynı alana sahip farklı dikdörtgenlerin çevre uzunlukları ile aynı çevre uzunluğuna sahip farklı dikdörtgenlerin alanları incelenir.

Çözüm yayın grubu

Sitede bazı soruları yayınlamakta olan Çözüm yayın grubuna bağlı bazı kurumların linkleri aşağıdaki gibidir.